Den poté – když se výsledky nečtou, ale tvoří

22. 11. 2015 Petr Paseka

Již včera jsme mohli s jistotou říci, že mistry světa se stali novozélandští Seagate a na druhém místě se umístil švédský tým Haglöfs Silva, který dlouhodobě patří k té nejužší světové špičce. Důkazem budiž to, že od roku 2006 je to už jejich šesté pódiové umístění!

To bylo ale vše. Od třetího místa dále jsme se mohli jen dohadovat. Dnes už Vám můžeme oficiální výsledky nabídnout. Ovlivnilo je hned několik faktorů

• Limit závodu byl posunut o 4 hodiny (na 18:00 tamního času)
  • Týmy Columbia Oncosec a ACE adventure obdržely penalizaci 12 hodin za použití nouzového GPS signálu a následné pomoci s navigací skrz královskou pack-raftingovou etapu od organizátorů
  • Týmům, které byly letecky převáženy z TA6 na CP20 byl od výsledného času odečten čas, který strávili v depu čekáním na transport
  • Týmům, co absolvovali sedmou a osmou etapu byl limit závodu ještě prodloužen

Třetí místo tak patří švédskému týmů SAFAT (Swedish Arm Forces Adventure Team), který se sice dostal do cíle až za španělskými Columbia Oncosec, ale na rozdíl od Španělů a estonských ACE Adventure pokořil sedmou etapu bez pomoci organizátorů. Tyto dva týmy si tedy rozdělily čtvrté a páté místo. Většinou nejsme pro změny limitů a pravidel během závodu, ale konkrétně v tomto případě si myslíme, že se ze strany organizátorů jednalo o správné rozhodnutí. Protože pětice týmů, která absolvovala dlouhou verzi závodu, si určitě za své úsilí v nekonečně sedmé etapě zaslouží být klasifikována před zbytkem startovního pole.

A co další pořadí? O tom, že ani samotné týmy netušily, jak si stojí v cíli v porovnání s ostatními, svědčí i zpráva od kapitána týmu FENIX Multisport – Adidas, Pavla Paloncýho, který na svůj facebookový profil krátce po dojetí do cíle napsal:

Z pohledu výsledků to vůbec není jasné, podle odhadů můžeme být kdekoliv od 8. do 14. místa (nikdo nic neví), my se cítíme spíše na tu horní čast rozpětí.“

O něco později pak upřesnil, že podle neoficiálních výsledků se jediný klasifikovaný český tým umístil na krásném 12. místě, avšak ani to podle něho ještě není konečný výsledek.

„Očekáváme posun ještě o jedno místo výš před brazilský tým Quasar Lontra, který jako jediný odpověděl na naše útoky na závěrečném kole, ale nakonec i ten jsme zlomili v bažinách těsně před cílem. Tak či tak, TOP 10 byla blízko, porazily nás jen světové týmy, co jméno to pojem.“