Den druhý – Ráno moudřejší večera aneb když tma nechce vydat kontroly

26. 1. 2019 Tereza Rudolfová
SOBOTA 12. SRPNA 2017
První den mistrovství světa byl až netypický tím, jak těsně spolu týmy závodily. Jak na čele, tak i ve skupinkách soupeřících o další pořadí, se rozestupy pohybovaly v řádu pouhých minut. Druhý den, či přesněji druhá noc, však nastolené pořádky zásadně změnila.

Kudy? Tudy, nebo tamtudy? ?: Adventure medical kits

“Devítka” oddělila osmičku

Suverénně největší problém dělala týmům kontrola č.9, která se nachází zhruba v polovině šesté (trekingové) etapy. Prvních 8 týmů zvládlo úsek mezi začátkem etapy a zmiňovanou kontrolou bez závaznějších problémů v čase mezi 4,5 a 6 hodinami. Dalším týmům už se ale tolik nedařilo. Stejný úsek jim trval 7,5 až 12 hodin! Co za tak markantním rozdílem stojí? Odpověď je jednoduchá – TMA, která v kombinaci s obtížnou navigací učinila “devítku” téměř nedohledatelnou. A zatímco vedoucí osmička postupovala dál k cíli etapy, zbylé týmy, včetně našeho BlackHill/OpavaNet, všemi směry neúspěšně kroužily v blízkosti kontroly.

Postup týmu BlackHill/OpavaNet na „zakletou“ CP9
Jak bylo již zmíněno, problémy s dohledáním kontroly měly všechny týmy, které ji nestihly navštívit za denního světla, na celkovém pořadí se tudíž problémy na “devítce” téměř nepromítly. Popředí startovního pole však bylo rozděleno na dvě skupiny – první osmičku a čtrnáctku pronásledovatelů, která se krátce po svítání rozprostřela asi jen na dvoukilometrovém úseku.

Vedoucí osmičku stíhá hned 14 týmů! Rozdíly jsou minimální.

Rozbřesk ukončil trápení

Hned co slunce přivítalo týmy do třetího dne, tempo se zvýšilo. Tým Black Hill/OpavaNet podle GPS trackingu “oslavil” noční hledací martyrium hodinou spánku a poté vyrazil na druhou polovinu trekingové etapy. Ze skupiny týmů za vedoucí osmičkou se mu podařilo nasadit skoro nejvyšší tempo? a zařadil se za dva velesilné a velezkušené týmy – britské GODZone a španělské Vidaraid, kteří si bezesporu zaslouží titul skokani dne! Jako jediní totiž zvládli devátou kontrolu najít poměrně rychle i v noci a z 29. místa se katapultovali až na místo deváté!

Lidé nebo stroje?

Na čele závodu stále figurují novozélandští Seagate, kteří drtí své soupeře strojovým tempem a naprostou absencí chyb. Jejich náskok na čele se pomalu ale jistě zvyšuje. V současné době činí již přes 3 hodiny na druhou Silvu ze Švédska. Odstupy mezi dalšími pronásledovali jsou pak poměrně nicotné (v kontextu adventure race).

Ukázka závodní mapy v okolí CP9
Třetí den (minimálně) se ponese ve znamení horských kol. Po trekingové etapě totiž na závodníky čeká neuvěřitelných 322 km, které po 58 km proloží canyoning. Do pedálů již začalo šlapat 8 vedoucích týmů. Za malou chvíli se je vydají následovat i devátí Vidaraid, hodinu po nich by do depa s koly měli dorazit britští GODzone a zhruba další hodinu zpět tým Black Hill/OpavaNet, který tedy dosud figuruje na vynikajícím 11. místě.

Tým Fenix Multisport v závodě skončil

České barvy bohužel v závodě již nehájí tři zástupci, ale pouze dva. Tým Fenix Multisport musel odstoupit, kvůli zdravotním potížím jednoho ze členů, viz příspěvek na profilu Česká asociace extrémních sportů.

Tým Fenix Multisport byl nucen odstoupit ze závodu
Tým Salomon-Suunto se také nevyhnul navigačním potížím u deváté kontroly, ale drží konstantní tempo a posouvá se pořadím vzhůru. Momentálně se pohybuje okolo velice solidní 17. příčky a na dohled má hned několik týmů. Tak držme palce!


← zpět