Prvních 24 hodin v kontaktu se světovou špičkou!

15. 11. 2015 Petr Paseka

Tým BlackHILL / OpavaNet vstoupil do mistrovství světa velice solidním výkonem v první kajakářské etapě. Ta měřila 49 km a vedla převážně proti proudu Paraguay river. Naši jí urazili za 9 hodin a 27 minut, v desátém nejlepším čase. Byli ale v kontaktu s mnoha dalšími týmy. Například na tým na pátém místě ztráceli pouhých 7 minut. O svých schopnostech na kajaku přesvědčili úřadující mistři světa, team Seagate, kteří našim nadělili téměř 70 minut.

Druhá, trekingová, etapa měřila necelých 26 km s převýšením zhruba 600 výškových metrů. Organizátoři k ní dále uváděli, že terén bude podobný savaně a bude snadno prostupný. Přesto odhadovali, že „pomalejším“ týmům zabere etapa hodně přes 10 hodin. Novozélandští Seagate zde přišli o svůj téměř hodinový náskok. A v TA2 byli klasifikováni na třetím místě, v kontaktu za švédským týmem Haglöfs Silva a americkými Tecnu Adventure Racing. Naši byli v cíli druhé etapy klasifikováni na výborném 6. místě! Pouhých 7 minut za leadery světového žebříčku v adventure race, španělskými Columbia Oncosec, kteří zde figurovali na 4. místě. Nutno ale dodat, že do hodiny za našimi se pohybovalo dalších 7 týmů a závod je stále teprve na startu.

den1a

Čelo závodu se právě blíží k cíli třetí etapy, ve které si závodníci vyzkoušeli novou disciplínu adventure závodů a sice „pack rafting“. Pack rafty jsou malé nafukovací lodě, které se dají sbalit do malého balíčku a rychle zase vytáhnout, když potřebujete zvolit postup po vodě. Tato etapa přinesla i zajímavé volby postupů a taktických variant. Týmy mohly volit buď delší postupy po vodě anebo se pokusit zkrátit meandrující řeku postupem skrz prales, kde ale hrozí poškození lodí o ostré a těžko prostupné keře. Těžko odhadovat přesné výsledky z GPS trackingu, vzhledem k tomu, že pozice týmů se aktualizují nepravidelně a po různých časových intervalech. Ale je jasné, že tým BlackHILL / OpavaNet si stále vede skvěle a pohybuje se v blízkosti britských GODZone, francouzských Raidlight a španělských Columbia Oncosec, pohybujících se od čtvrtého do sedmého místa.

Druhý český tým FENIX Multisport – Adidas ve složení Pavel Paloncý, Tomáš Vaněk, Jan Obuškeviš a Kristýna Skalická dokončil první etapu na 28. místě. Na trekové etapě se mu ale jedenáctým nejlepším časem podařilo posunout na 20. místo v TA2. Ztráta na tým BlackHILL / OpavaNet v tomto místě činila zhruba 2,5 hodiny. Fakt, že to v rámci jednoho z nejextrémnějších závodů na světě není žádná podstatná ztráta, asi není třeba připomínat.

Tropické počasí už si také vybírá svojí daň. Dva týmy už nepokračují v kompletním složení a jsou tak ve výsledcích vedeni jako „unranked“, tedy mimo klasifikaci.← zpět