Den třetí – né sametové, ale zřejmě černé úterý

17. 11. 2015 Petr Paseka

Třetí den se pravděpodobně stal osudným pro tým BlackHILL / Opavanet. Zatím nemáme o týmu žádné konkrétní zprávy, ale z GPS se dalo vyčíst, že se muselo přihodit něco, kvůli čemu nešlo pokračovat. Krátce po zveřejnění včerejší reportáže, asi po 9ti hodinách na trekingové etapě, ve které se naši ve společnosti týmů Haglöfs Silva a Columbia Oncosec dotahovali na týmy bojující o 2.-6. místo, se Jarda, Tom, Pavel a Camila náhle otočili a zahájili návrat do depa TA3. Na místo dorazili před jedenáctou večer tamního času, od té doby jsme o nich nic nevěděli, až do teď, když se objevili v TA5 a svítí u nich nápis – retired.  Znamená to tedy, že jejich výborné vystoupení, kdy tým v prvních dvou dnech bojoval o nejvyšší příčky, skončilo.

Ve stejnou dobu do TA3 dorazil druhý český tým FENIX Multisport – Adidas, který na třetí etapě, která podle organizátorů měla zabrat 8 – 12 hodin strávil téměř 36 hodin. I na čtvrté etapě týmy stráví o mnoho déle, než původně organizátoři plánovali. Podle nich měla trekingová etapa měřící lehce přes 40km s převýšením 2000m trvat 10-17hodin. Pouze leader závodu, tedy novozélandští Seagate, stihl celou etapu s obtížnou navigací za světla. V cíli jejich kapitán Nathan Fa´avae tvrdil, že si myslí, že týmy za nimi budou mít velký problém s navigací v noci. Jeho slova se naplnila. Vždyť například britský tým GodZone, který vyrážel na etapu jako druhý, na ní strávil 36,5 hodiny (tedy skoro 3× tolik, než jaký byl předpoklad). Oproti 23 hodinám novozélandských Seagate to je opravdu propastný rozdíl.

den 3a

Nejsme stále ani v polovině závodu a s přibývajícími dny a kilometry kumuluje únava a mohou přijít různé zvraty. Ať už navigační chyby, drobná poranění, špatně zvolená taktika, či nedej bože i nějaká zranění. Momentálně jsou ale na čele závodu suverénní Seagate a mají obrovský náskok (v TA4 to bylo 12,5 hodiny) a zdá se, že míří za obhajobou titulu. Jako jediní už za sebou mají pátou, kajakářskou, etapu a po čtyřhodinovém odpočinku v TA5 už jsou skoro 7 hodin na šesté, trekingové, etapě. Všichni ale dobře víme, že v AR je všechno možné a dokud tým neprotne cílovou pásku, nemá nic jistého. Za nimi dorazilo již 8 týmů do cíle čtvrté etapy. Rozestupy mezi nimi byly poměrně malé. Každý z týmů opět volil jinou dobu odpočinku v depu. Tři týmy se rozhodli v depu nespat a rovnou pokračovat. Byli to španělští Columbia Oncosec, kteří momentálně figurují na druhém místě, švédští Haglöfs Silva a skvěle jedoucí Estonian ACE, kterým momentálně patří čtvrté místo.

Hlavním nepřítelem všech týmů stále zůstává nesnesitelné vedro. Některé evropské týmy si prý při přehřátí zkouší lehnout na zem, která bývá o něco studenější, zde je však zem ještě rozpálenější než vzduch. V pralese je sice stín, ale teplota ani zde neklesá, navíc je zde o mnoho větší vlhkost a tím pádem dochází i rychleji k dehydrataci. Ani v noci prý teplota neklesne tak, aby se týmy dostatečně schladily.

Přes tyto extrémní podmínky, které ztěžují každou etapu začíná „poletovat vzduchem“ stále větší množství otázek, zda organizátoři přece jen špatně neodhadli délku a obtížnost závodu. Vždyť tým na 7. místě za necelé tři dny neurazil ještě ani čtvrtinu závodu a to podle organizátorů ty nejtěžší etapy teprve přijdou!← zpět