Den třetí – Divokým západem v sedle

26. 1. 2019 Tereza Rudolfová
NEDĚLE 13. SRPNA 2017
Třetí den pro závodní čtveřice přichystal menu Adventure závodům věru netradiční. Po absolvování trekingové etapy, která se nesla v duchu mapových problémů, totiž následuje neuvěřitelných 332 km na horských kolech, které jsou proloženy jen krátkou etapou se slaněním a jeskyňařením. Netypický na těchto etapách je i vysoký podíl zpevněných cest a poměrně nízká mapová náročnost. Organizátoři proto předpokládají, že nejrychlejší týmy by měly udržet průměrné tempo okolo 20km/h… adventure časovka! ?

Tým Black Hill/OpavaNet
Vyznavači adventure race by tento příměr asi nepoužili, ale dlouhá biková etapa přípomínala fotbalové rčení o tom, že penalta se nedá chytit, ale jen špatně kopnout. Podobně se totiž ani na maratonské cyklistické etapě nedalo příliš získat, ale pouze ztratit. Své by o tom mohla vyprávět švédská Häglofs Silva, kterou jako jedinou z předních týmů potkaly navigační problémy. Jinak většina kvartet držela podobné tempo a nevznikaly výraznější časové rozdíly.
Na čele jsou stále – světe div se – novozélandští Seagate, kteří se jako tradičně vyvarují chyb a drží si náskok okolo 4 hodin. V současné době už jsou na předposlední pack raftové etapě, po které následuje posledních 56 bikových kilometrů do cíle. Lze tedy předpokládat, že pokud se nestane nic neočekávaného, dnes v noci už budeme znát (staro)nové světové šampiony.

 Sedm týmů na dva cenné kovy

Za suverénními Seagate už je situace daleko vyrovnanější. Po chybě Häglofs Silva se na druhé místo dostal další švédský tým SAFAT, Silva však dokázala zmobilizovat síly a na své krajany se zpět dotáhnout. V současnosti oba pádlují téměř bok po boku vstříc cíli desáté (packraftové) etapy. Nedaleko za nimi je další pětice týmů. Závěr závodu tedy slibuje velice zajímavou a dramatickou podívanou.

O pódium se ještě bude bojovat

TOP10 – hranice úspěchu

Velice dobře si stále vedou i obě české čtveřice. Black Hill/OpavaNet se až na krátký úsek, kdy se ocitnul před spícími GODZone, pohybuje na 11. místě. Zkušený britský tým se po odpočinku dokázal dostat zpět před naše a okupuje 10. příčku. Nedaleko před česko-britskou dvojicí jsou pak španělští Vidaraid. Vedoucí osmička se zdá být již nedostižná, ale stále je ve hře i boj o skvělou devátou příčku! Tým Salomon-Suunto stále drží konstantní tempo a vyhýbá se chybám. V průběžné klasifikaci to momentálně znamená 15. příčku. I oni však mají na dosah další tři soupeře.

Tým Salomon-Suunto
Druhým dechem je nutné dodat, že v Adventure race nikdy není nic jisté. Týmy jsou v závodě již přes 72 hodin, únava se hromadí a v jakémkoliv momentu může nastat zvrat. V minulosti už jsme toho byli mnohokrát svědky. Držme našim palce a doufejme, že se jim v závěru MS bude dařit stejně dobře jako doposud. Jde se do finále!


← zpět