Den šestý – vzpoura v džungli aneb dál nepojedeme!

20. 11. 2015 Petr Paseka

Dnešní reportáž začneme informací o týmu BlackHILL / OpavaNet. Včera večer se s námi poprvé spojili členové týmu. Tom Petreček nám poslal krátkou zprávu, ve které stručně popsal důvod odstoupení takto:

„Konečně jsme v civilizaci, tak píšu. Odstoupili jsme na treku, zvracel jsem a vyhlídky na zlepšení moc nebyly. Šílené vedro, na treku časté prosekávání vlastní cesty mačetou. Někdy i složitá nevigace, pití vody z kalné řeky, tisíce komárů a pořád mokro v botech. To je Pantanal! Příroda moc pěkná, ale kamarády bych sem nevzal! ;). Celý závod se nějak zvrhnul, pořadatelka Shubi absolutně neodhadla časy, tak to bude ještě zajímavé. Navíc jen 5 týmů pustili na pack rafty, kde někteří bloudí. Ostatní přesunují vrtulníkem do jiného depa, kde budou pokračovat ve zkráceném závodě.“

 

den 6b

Zpět ale k dění na trati. Celkem zajímavý příběh o tom, jak se rodilo rozhodnutí o leteckém transportu týmů od šestého místa, přinesl server sleepmonsters.org. Nejpozoruhodnější na něm je to, že rozhodnutí o vynechání sedmé a osmé etapy nevzešlo od organizátorů, ale od samotných závodníků. Konkrétně od britských GODZone, kteří do etapy vyrazili, ale po 8 hodinách se vrátili zpět do depa TA6, kde se za asistence organizátorů telefonicky spojili s ředitelkou závodu a řekli jí, že navigace v sedmé etapě je tak obtížná, že prakticky není možné najít cestu a že není možné pokračovat. Shubi se ale tento postoj nelíbil a snažila se kapitána britského týmu přesvědčit, aby to ještě zkusili a popsala mu, kudy je etapu možné zdolat a kudy jí procházela ona při přípravách. Byla také přesvědčená, že některé týmy chtěli do etapy nastoupit, ale postoj zkušeného britského týmu, který je mimo jiné medailistou z minulého světového šampionátu, vyděsil a odradil i ostatní. Po nějaké době jí prosby týmů přesvědčili k tomu, aby byla trať pro týmy od šestého místa zkrácena. V rozhovoru pro sleepmonsters.org popisuje, že když o něco později volala zpět do TA6, aby závodníkům sdělila, že budou přemístěni až na CP 20, všichni byli hodně vděční. Zároveň ale dodává, že doufala, že se týmy budou o zdolání etapy snažit o něco víc a že je z tohoto vývoje velice zklamaná. Avšak když viděla, že týmy nejsou psychicky naladěny na pokus o absolvování etapy, nemohla riskovat jejich bezpečnost a musela se rozhodnout pro vynechání etap.

Prozatím bylo vrtulníkem přemístěno 7 týmů (týmy na 6. – 12. místě). Posledním přemístěným týmem byli američtí Yogaslackers, kteří na CP20 doletěli zhruba ve 20:30 tamního času, od té doby zatím nebyl přemístěn žádný tým. V noci vrtulník nelétal a ani ráno v transportech nepokračoval, vzhledem ke zhoršení počasí. Od rána totiž prší. Změnu počasí uvítali závodníci na trati, protože déšť přinesl i mírné ochlazení. Jedenáct týmů, mezi kterými je i český tým FENIX Multisport – Adidas, které stále čekají v TA6, už zřejmě tak nadšených není.

den 6a

A co se děje na čele závodu? Týmy v popředí jsou momentálně na cyklistické etapě. Ano, po více než pěti dnech závodění si mohli závodníci vyzkoušet i tuto disciplínu. Devátá etapa je dovede k etapě, která měla být původně až dvanáctá a dala by se nazvat jako lanové aktivity. Startovní pole momentálně vedou jihoafričtí Merrell, kteří už jsou nedaleko konce cyklistického úseku a podle našich odhadů by do cíle mohli dorazit zhruba za 12 hodin. Kousek za nimi jsou britští GODZone, kteří mají přibližně stejný odstup od amerických TECNU. Poté následuje větší mezera a francouzští Raidlight. Za nimi už šlapou Seagate, kteří předvádí opravdu obdivuhodný výkon a přesto, že mají v nohou o dvě etapy (z nichž jedna byla královská) a pár kilometrů na kole více, už předjeli 3 týmy, které byly přemístěny vrtulníkem do CP20. Královskou etapu už za sebou mají i dva švédské týmy, Haflöfs Silva a SAFAT. První jmenovaný tým se v těchto chvílích blíží do TA8, tedy na konec krátké trekingové etapy, která následovala po tolik zmiňované přetěžké sedmé pack-raftingové etapě. Třetí SAFAT jsou ale stále nadohled a boj o druhé místo nevzdávají. Poslední dva týmy, které se pustily do nejtěžší etapy závodu, ji stále ještě nepokořily, ale nepřestávají bojovat a pomalu se blíží k jejímu konci. Na čtvrté místo se v ní posunuli estonští ACE adventure, kteří zvolili jiný než doporučený postup (nenavštívili nepovinný referenční bod) a dostali se tím před španělské Columbia Oncosec.

Čas ale utíká rychle. Brány závodu by se podle původních propozic měli zavřít v sobotu ve dvě odpoledne tamního času, tedy za 25 hodin. S ohledem na to, co všechno ještě tyto dva týmy čeká, je téměř jisté, že limit závodu nemohou stihnout. Jak organizátor tuto situaci vyřeší? Zda je také čeká nějaký transport nebo bude posunut limit závodu … ? Zatím nevíme, zítra ale budeme určitě chytřejší. Zítra budeme znát nové mistry světa.← zpět