Den první – Raketové tempo a žádný prostor pro chyby

26. 1. 2019 Tereza Rudolfová Adventure Race
 PÁTEK 11. SRPNA 2017
Mistrovství světa v Adventure race odstartovalo. Čelo pelotonu si od prvních metrů rezervovali největší favorité, i když… Dva z českých týmů, Fenix multisport community a Blackhill/OpavaNet se zatím vyvarují větších chyb a pohybují se na hraně první desítky, což je víc než solidní. Tým Salomon-Suunto je s nevelkou ztrátou okolo 15. příčky.
Ale popořadě. Závod začal krátkým prologem, který měl alespoň trochu rozřadit týmy a roztáhnout závodní pole. Po prologu následovala první, trekingová, 12km etapa, která byla jak mapově, tak profilově velmi jednoduchá. O to větší tempo ale týmy nasadily. Za necelou hodinu a půl tak již první čtveřice nasedaly do svých pack raftů (nafukovací a snadno sbalitelná plavidla pro dvě osoby) a vydaly se vstříc prvním 30 km na řece.
Na čele se podle očekávání usadili novozélandští Seagate, následováni dvěma švédskými týmy – Häglofs Silva a Swedish Armed Forces. Rozestupy mezi týmy v popředí se pohybovaly pouze v řádu minut. Ani za vedoucí trojicí se nevytvořila nějaká výraznější propast. Čtvrtá etapa byla první, která zavedla týmy do hor. Na 62 km dlouhé trekingové etapě musely týmy zdolat přes 3000 výškových metrů.
Přestože se zpočátku ani tato etapa nejevila jako mapově náročná, některé týmy se nevyhnuly navigačním omylům a byť nebyly nijak zásadní, v kontextu dosavadního pekelného tempa znamenaly okamžitý propad pořadím. Své by o tom mohly vyprávět týmy Vidaraid a Yogaslackers, které patří mezi tu nejužší světovou špičku a přesto se zatím pohybují až na konci druhé desítky pořadí.

Francouzští FMR udělali mapovou chybu, která je stála zhruba hodinu a okamžitý posun z TOP10
Po trekové etapě se závodní čtveřice poprvé posadily na bike, čekala je totiž 133 km dlouhá etapa, jejíž značná část vedla po pevných cestách a bez mapových výzev, i proto se stále závodilo ve vysokém tempu. Po 24 hodinách závodění se na čele osamostatnila již zmiňovaná trojice týmů. Mezi prvními Seagate a druhou Silvou však stále zůstal nicotný rozdíl 15 minut, stejně jako mezi Silvou a Swedish Armed Forces. Ani ostatní týmy však neztrácí hodně a drží čelo závodu pod neustálým tlakem. Naše týmy se v současnosti blíží do cíle biků.
← zpět