Den druhý – více sportu nebo „boje o přežití“?

16. 11. 2015 Petr Paseka

Začátek druhého závodního dne byl ve znamení různých taktických variant na závěrečné trekingové části pack raftingové etapy. Tým BlackHILL / OpavaNet jako jediný z týmů v popředí zvolil postup, který byl o dost delší, avšak prostupnějším terénem. Zdálo se, že na některé týmy, které zvolili přímější postup na kontrolu č. 7, nějaký čas ztratil. Asi nejvíc zde ale ztratil švédský tým Haglöfs Silva, který do té doby figuroval na druhém místě, avšak na přímém postupu obtížným terénem na se jim dlouho nedařilo najít prostupunou „cestu“.

Měli jsme velmi málo vody a les byl extrémně hustý. Zkoušeli jsme mnoho možností, jak se z něho dostat. Nakonec jsme spolupracovali spolu s ostatními týmy, jako je Columbia, Tecnu a BlackHILL, dokud jsme nenašli cestu ven z údolí„, říkal Robert Lindberg z týmu Haglöfs Silva.

Z jeho slov je tedy zřejmé, že na cestě do TA3 se naši chvílemi objevovali po jejich boku.

volba postupu

Za zmínku stojí i délka etapy. Oproti předpokladům organizátorů, kteří očekávali, že nejrychlejší týmy ji zvládnou za 8 hodin, se čas týmů výrazně lišil. Nejrychlejší Seagate strávili na trati téměř 12,5 hodiny. Lídři světového žebříčku, španělští Columbia Oncosec dokonce přes 20 hodin! To je dalším důkazem toho, že postup skrz prales je opravdu velmi obtížný a pomalý a ani organizátoři, znalí prostředí, nedokázali odhadnout, jak extrémní terén na trati bude a jakou rychlostí ho závodníci budou schopni zdolat.

Za prvními Seagate se podle serveru sleepmonsters.org odehrávala bitva o druhé místo mezi šesti týmy, mezi kterými byl i náš tým BlackHILL / OpavaNet! Tato skupinka se ale rozrostla o další týmy a následně potrhala v depu TA3, kde každý z týmů potřeboval jiný čas na posbírání nových sil a pokračovaní v závodu. Naši vyrazili z TA3 zhruba v šest ráno (deset dopoledne našeho času) ve společnosti týmů Haglöfs Silva a Columbia Oncosec na 7. – 9. místě.

Momentálně je většina týmů na čtvrté, trekingové, etapě, která měří 40 km s více než 2000m převýšením. Odhady organizátorů se opět ukázaly jako víc než optimistické. Předpokládaly totiž, že nejrychlejší týmy na ní stráví okolo 10ti hodin. Tým Seagate, který je stále ve vedení na ní ale vyrazil již před 18,5 hodinami. Naši se stále drží v kontaktu s nejlepšími týmy světa, nedaleko za skupinkou týmů na 3. – 5. místě.

Těžko pouze na základě GPS trackingu odhadovat, co se stalo druhému českému týmu FENIX Multisport – Adidas, který poté, co dorazil na konec pádlovací části pack-raftingové etapy, vyrazil na trek ke kontrole č.7, aby se skoro po šesti hodinách opět vrátil téměř na stejné místo a opět nasedl do raftů. Viz tenká žlutá linie na obrázku. Momentálně se tým blíží do cíle třetí etapy a pohybuje se na závěru startovního pole.

bloudeni← zpět