Den čtvrtý – „this is where the race will separate the men from the boys“

18. 11. 2015 Petr Paseka

Uběhlo dalších 24 hodin a my stále nevíme, co přesně stálo za odstoupením našeho týmu BlackHILL / OpavaNet. Všechny fanoušky můžeme alespoň uklidnit kratičkou zprávou od organizátorů, kteří na naše četné dotazy odepsali:
„Hi Black Hill community, Camila was not feeling well so the team choose to retire. But all are well, so no need to worry.“
Hlavní tedy je, že všichni jsou v pořádku. Daň si asi vybralo to stále skloňované tropické vedro. Podle GPS naši spolu s dalšími týmy, které musely ze závodu odstoupit, zůstávají v TA5.

Pojďme ale na čelo závodu. V pozici leadera už od samotného startu stále zůstávají novozélandští Seagate. Do karet jim hraje i načasování. Jako jediní totiž stihli šestou, trekingovou, etapu téměř celou za světla. Organizátoři tuto etapu popisují slovy.

„Zde začíná nejtěžší část závodu. Teprve tady začíná skutečný Pantanal. Tato etapa vede po pasteveckých cestičkách, které se objeví v období sucha, a zmizí v období dešťů. Každý rok se navíc změní, protože dobytek si vždycky najde jinou cestu. Na týmy navíc budou čekat „mokré sekce“, kde budou muset brodit vodu až po pás a někdy budou dokonce muset uplavat až jeden kilometr. Největším nebezpečím této etapy jsou rejnoci, kvůli kterým musí sportovci povinně používat trekingové hole.“

Seagate zvládli tuto etapu za 19 hodin, tedy opět pomaleji než byl odhad organizátorů pro nejpomalejší tým. V depu po etapě zvolili Seagate dlouhý odpočinek a prospali téměř celou noc, konkrétně strávili v depu přes 7 hodin. Těsně před svítáním vyrazili na další pack-raftingovou etapu, kterou organizátoři označují jako tu vůbec nejtěžší, s ohromně těžkou navigací. Mimo jiné v jejím popisu píšou „this is where the race will separate the men from the boys.“ Odhad nejpomalejšího času je 22 hodin, ale předchozí průběh závodu nám ukázal, že odhady organizátorů jsou víc než optimistické. Začíná být proto aktuální i otázka, zda je vůbec některý z týmů schopen stihnout trať v limitu. Objevují se náznaky, že by organizátor mohl úplně zrušit desátou, 84 km dlouho kajakářskou etapu. Zdá se, že to bude záviset na tom, jak rychle si poradí tým Seagate se sedmou etapou. Kdyby se zdálo, že ani oni nestihnou celou trať, zřejmě dojde k vyřazení této etapy, pak by ve hře o stihnutí celé, byť zkrácené, trati bylo zřejmě 9 niže zmíněných týmů.

Za Seagate se na 2.- 5. místě usadily týmy Haglöfs Silva, Columbia Oncosec, SAFAT a Merrell, které postupovali společně a zřejmě se snažili při zdolání těžké 6.etapy spolupracovat. První dva zmiňované týmy se v depu vůbec nezdržovali a ihned varazili do 7. etapy, tak aby stihli co největší část za denního světla. Nedaleko za nimi je skupinka dalších tří týmů, ze kterých pouze estonští ACE Adventure figurují v klasifikaci „dlouhého závodu“, zbylé dva týmy ve skupince pokračují už mimo oficiální pořadí. O další kousek zpět jsou další tři týmy, které by ještě mohly bojovat o příčky nejvyšší, a sice američtí Tecnu, britští GODZone a francouzští Raidlight. Zbytek startovního pole je o dost zpět a ještě ani nenastoupil do šesté etapy.

Všechny tyto týmy, bojující na 2. – 9. místě budou mít těžkou sedmou etapu ještě stíženější o to, že její velkou část budou muset absolvovat za tmy.

den 4 vana

V této chvíli už jediní čestí zástupci, tým FENIX Multisport – Adidas, před malou chvílí po nekonečných 40ti hodinách dokončili čtvrtou etapu a vyrazili na kajaky. Zatím jsou klasifikováni na 20. místě a je skvělé, že stále bojují a postupují. Fakt, že jedni z našich nejzkušenějších a nejlepších závodníků v adventure race zdolali 40 km treku za 40 hodin je jen dalším důkazem dokola zmiňované extrémní náročnosti trati. Držme jim i nadále palce!← zpět