Australské MS v AR je v plném proudu!

22. 1. 2019 Tereza Rudolfová Black Hill Community

V Austrálii odstartovalo letošní mistrovství světa v Adventure race. Tým BlackHill/OpavaNet ve složení Barbora ValkovaJaroslav KrajníkPavel Kurz a Roman Šinkovský  zde s druhým českým týmem (Salomon-Suunto- Navrátil, Císař, Obuškěvič, Rudolfová) hájí české barvy.

Jak začít téměř týdenní závod? Rychle!

MS v Adventure race (AR) začalo na pláži v malém přístavu Huskisson. I když… specifikum AR závodů je i práce s mapou a volba postupů mezi jednotlivými kontrolami. Všechny týmy znaly před startem pouze délky jednotlivých etap a jejich návaznost, o trati jako takové (terénu, převýšení, umístění kontrolních bodů, atd.) ale neměly tušení. Závodníci obdrželi mapy v “izolované” místnosti (bez možnosti připojení k internetu či možnosti jakékoliv jiné – nepovolené – konzultace mapy) teprve krátce před startem. V tu chvíli závod prakticky začal.

Každý z týmů má k dispozici jeden double surf-ski kajak (se speciální konstrukcí pro využití energie mořských vln) a jeden double sit-on-top kajak. Tato kombinace vyzývá k prvnímu taktickému rozhodnutí, a sice zda rozdělit tým na dvě posádky po dvou nebo na jednu tříčlennou na sit-on-topu a zbývajícího člena na surf-ski. Podle fotek se tým BlackHill/OpavaNet rozhodl pro první variantu. Tato úvodní etapa v krásném prostředí a ideálním počasí měřila 35km a spousta týmů se na ní potkala s delfíny nebo dokonce velrybami.
Kdo by čekal, že tak dlouhý závod, jakým je MS v AR začne v pozvolném tempu, byl by překvapen. Bývá už zvykem, že týmy, které útočí na celkový triumf se snaží vybudovat si náskok už z počátku. Nejinak tomu prozatím je i letos. Do čela se ihned prodrali novozélandští Seagate. Společnost jim dělaly dva jihoafrické týmy, švédští Armed Forces a američtí Adventure medical Kits. Tato vedoucí skupina dokončila etapu o 30 minut rychleji než byl organizátoři odhadovali nejrychlejší možný čas.

Následoval 14 km trek po pobřeží Jervis bay, kde se střídal běh po písku s překonáváním skalnatých pasáží. I v této etapě byly vedoucí týmy rychlejší oproti předpokladům organizátorů.

Třetí etapa posadila závodníky opět do kajaků, ve kterých se – tentokrát po řece – plavili ke svým kolům. Následovala první biková etapa, do které se vydaly týmy už po tmě a která pro většinu týmů, včetně dvou našich, probíhá do těchto chvil. Její délka je 95 km se slušným převýšením lehce přes 1600 metrů. V současné chvíli (po 18. hodinách závodění), je prvních cca 11 týmů již na páté etapě, ve které na ně čeká další, téměř 40 kilometrový trek podél pobřeží. Oba české týmy se blíží ke konci čtvrté (bikové) etapy, pohybují se v těsné blízkosti a v současné chvíli jsou klasifikovány na 25., respektive 26. místě. Kdo ale sleduje AR, ví, že závody tohoto typu se nevyhrávají na prvních 24 hodinách. Své o tom ví i tým Painted Wolf, který hned v úvodu závodu udělal velikou navigační chybu, ztratil několik hodin a hlavně kontakt se špičkou. Máme se na co těšit, 18 hodin…. to je teprve zahřívací fáze…
← zpět