ARWC druhý den na trati

22. 1. 2019 Tereza Rudolfová

Česká zkušenost

Druhý den začal pro české týmy dokončením čtvrté (bikové) etapy a nástupem do druhé trekové a celkově páté etapy, ve které týmy absolvují 38 km po pobřeží, aby se opět posadily do kajaků a pádlovaly. Tentokrát znovu po řece. Oproti normálním vodákům, kteří jsou zvyklí řeky sjíždět, účastníci MS v AR si v této etapě užívali 37 kilometrů v opačném směru – výjezd řeky 🙂. Nastoupali sice jen 18 metrů, ale i tak protiproud vezme hodně sil.

Týmová spolupráce.
Naši, jak je jejich dobrým zvykem, drží konstantní tempo a postupně se propracovávají startovním polem dopředu. Na konci pádlování byli klasifikováni na 20. místě, v kontaktu s týmy před nimi. (Například patnáctí Painted Wolf dorazili do šestého depa zhruba 90 minut před nimi.)

Těžký terén při bikové etapě.
Sedmá etapa je opět biková, krátká, ale profilově velmi náročná. Na 58 kilometrech čeká na závodníky téměř 2200 výškových metrů. Na čele se v této etapě drželi obhájci titulu (novozélandští Seagate) vedeni žijící legendou tohoto sportu, Nathanem Fa’avaem. Odpor soupeřů ale ještě zdaleka nezlomili. Američtí Adventure Medical Kits se za nimi pohybovali se ztrátou menší než jedna hodina. Zhruba hodinu zpět byl další trojlístek týmů (švédští Thule, novozélandští Yealands, estonští ACE adventure). Do cíle etapy dorazily týmy až pozdě v noci a některé z nich se tak poprvé v závodě odebraly ke krátkému spánku.

Spánek

Dalším velmi specifickým aspektem AR je právě spánek. Jednotlivé týmy volí různé přístupy. Některé se snaží za každou cenu “ztratit” spánkem co nejméně času a chtějí celou trasu zvládnout pokud možno úplně bez něj. Od různých závodníků jsem slyšel, že v tomto “nespacím režimu” lze vydržet maximálně přes 4 noci (což je shodou okolností i odhad času vítěze letošního MS). Oproti tomu jsou ale i týmy, které věří, že spánek není ztráta, ale naopak zisk a že čas, který prospí, se jim více než vrátí tím, že na trati dokážou držet vyšší tempo a činit přesnější rozhodnutí.
Do australského závodu tato dvě různá pojetí vstoupila právě po konci sedmé etapy. Kdy novozélandští Seagate, dosavadní leadeři zalehli ke spánku, zatímco jejich hlavní rivalové, švédští Thule, pokračovali a ujali se vedení.

Pomůže i spánek na pár minut.

Naši drží konstantní tempo

V současné chvíli, když píšu toto shrnutí (16:00), se tým Blackhill/OpavaNet nachází zhruba v polovině bikové etapy a je klasifikován na vynikajícím 16. místě. Druhý český tým Salomon-Suunto Czech AR team je o něco za nimi na 23. místě. Podle trackingu oba naše týmy zatím žádný delší odpočinek nevolily a jedou tzv. non-stop.
Ještě se pro představu podívejte, jak to občas na “bikových” etapách vypadá a pochopíte, proč v AR vzdálenost jednotlivých etap není úplně směrodatný ukazatel o jejich náročnosti.
Tak držte palce!


← zpět