ARWC den čtvrtý, ve znamení pádlování

22. 1. 2019 Tereza Rudolfová

Ve znamení pádlování

Zatímco předchozí den se nesl ve znamení dlouhého a náročného treku, čtvrtý den se závod odehrával hlavně v packraftech a kajacích. Než se ale týmy dostaly do lodí, čekalo je již včera zmiňované jeskyňaření. Jak můžete vidět na každodenním sestřihu Adventure centra, některé jeskyně byly tak úzké, že se jimi závodní čtveřice nedokázaly dostat ke kontrole.

Roman Obuškevič z týmu Salomon-Suunto Czech AR. Foto: @geocentricoutdoors
To postihlo například i vedoucí Seagate, kteří našli jednu z jeskyní s kontrolou, ale protože se jejich kapitán Nathan úzkou škvírou neprorval ke kontrole, museli se vydat k jeskyni jiné (týmy nemusely najít všechny jeskyně).

Boj o vyhnutí se “dark zóně”

Pak už ale následovala 11. etapa a zmiňované packrafty. Tato etapa v sobě kombinuje pádlování na malých nafukovacích raftech a krátké treky ke kontrolám, které nemusí být přímo na řece. Etapa však měla ještě jednu zápletku, a sice “dark zónu”, tedy čas, ve kterém závodníci kvůli nebezpečí nemohou sjíždět řeku. Barbora, Jaroslav, Pavel a Roman tedy museli pořádně spěchat, aby stihli sjet úsek, na kterém “dark zóna” platila do 20:00.

Bára, Roman, Pavel a Jarda opouští jeskyně a vydávají se na packraftovou etapu. Foto: @SleepMonsters
I díky nejrychlejšímu času ze všech týmů na této etapě se jim to povedlo! Celkem stihlo do limitu projet 12 týmů, za kterými tím pádem vznikne poměrně výrazná mezera. Kvarteta, která nestihla “dark zónu” volila různé strategie, jak se situací naložit. Některá zalehla ke spánku a čekala na rozednění, jiná sbalila rafty a pokračovala po svých.
Po packraftové etapě závodníci akorát vyměnili plavidla a pokračovali po řece dál v kajacích. Kajakářská etapa měří 56 km a dohromady s předchozí packraftovou rovných 100 km.

Povolený doping v podobě jednoho piva. Foto: @geocentricoutdoors

Těsný souboj o vítězství

Na úplném čele se stále drží hlavní favorité – novozélandští Seagate. Oproti některým předpokladům se jim ale stále nedaří zlomit odpor amerických Adventure Medical Kits, kteří do cíle 12. etapy dorazili pouhých 75 minut zpět. Po 83 hodinách závodění docela zanedbatelný rozdíl. 🙂
Vzhledem k tomu, že do cíle zbývá už “jen” 99 km dlouhá etapa na horských kolech a závěrečný trek po pobřeží, máme se na co těšit!

Do cíle čeká vedoucí týmy ještě 99 km na kole a 18 km po svých. Foto: @SleepMonsters
Zatímco týmy na čele stále dokážou držet solidní tempo, zbytek startovního pole se natahuje a některé ze závodních čtveřic budou mít velký problém stihnout závod dokončit do limitu (194 hodin).
Server SleepMonsters tuto situaci komentuje výstižně:

It feels today like the event has changed from flat out racing to a contest of survival and endurance, and from a purely physical challenge to one where the mental challenge is now paramount. Who can keep going and hang on?

Boj o TOP 10 je pro tým BlackHill/OpavaNet stále více než aktuální, ale jak už jsme opakovali několikrát – v závodech typu AR není nikdy nic jisté a s ohledem na extrémní zátěž, horko, spánkovou deprivaci a celkové vyčerpání, musíme očekávat neočekávatelné.


← zpět